Jak nie bać się dentysty? Poradnik dla pacjentów - Stomatologiczny

Stomatologia Zabrze

Wykonywanie profilaktycznych zabiegów stomatologicznych

Przeprowadzanie profilaktycznych zabiegów stomatologicznych jest obecnie bardzo częste. Do takich zabiegów należy zarówno przegląd stomatologiczny, jak i leczenie niewielkich ubytków zębowych oraz wprowadzani

Jak nie bać się dentysty? Poradnik dla pacjentów - Stomatologiczny Stomatologia Zabrze
e u pacjenta odpowiednich leków. Wszystkie tego rodzaju zabiegi powinny zostać wcześniej zaplanowane nie tylko pod względem organizacyjnym, ale również czysto stomatologicznych. Ich przygotowaniem zajmą się pracownicy konkretnej przychodni natomiast pacjenci będą musieli zadbać o to, aby odpowiednio przygotować jamę ustną i przyjść punktualnie o wybranej przez siebie godzinie. W przeciwnym razie leczenie ich zębów będzie bardzo utrudnione, a czasami nawet niemożliwe. Dlatego wszystkim pacjentom powinno zależeć na dostosowywanie się do sugestii dentystów.

Pełna opieka stomatologiczna obejmuje przegląd stomatologiczny, leczenie zębów, ich wybielanie oraz ewentualną ekstrakcję. Dlatego niektóre osoby korzystają z odpowiednich dla siebie pakietów stomatologicznych. Pozwala im to uniknąć ponoszenia zbyt dużych kosztów leczenia zębów. Jednocześnie zapewnia dostęp do najbardziej nowoczesnych narzędzi stomatologicznych spośród wszystkich dostępnych na rynku. Ważne jest również to, aby korzystanie z usług stomatologicznych było systematyczne i odbywane zawsze, kiedy pacjent zauważa u siebie jakieś zmiany na zębach. Stopień rozwoju współczesnej stomatologii pozwala na szybkie korzystanie z praktycznie wszystkich zabiegów dentystycznych, które są dostosowane do potrzeb konkretnego pacjenta.


Ratunek – protetyka stomatologiczna

Kiedy mamy zęby czujemy się pewni siebie i chętnie się uśmiechamy. Jeżeli jednak pojawi się jakiś problem i zęby trzeba usunąć ratunkiem może być protetyka zębów, dzięki której na miejsce dawnych zębów będziemy mieli sztuczne. Bez względu na to, czy zęby musiały zostać usunięte z powodu zaawansowanej próchnicy, nowotworów, czy też z powodu urazów mechanicznych, możemy udać się do stomatologa protetyka, który po wykonaniu specjalnego odlewu lub odcisku wykona nam odpowiednią protezę. Do wyboru będziemy jednak mieli albo zęby stałe, albo zęby ruchome. Każde z nich ma swoje wady i zalety i to, które z nich wybierzemy, zależy głównie od zasobności naszego portfela oraz od preferencji. Do wyboru wśród zębów sztucznych stałych mamy licówki, korony oraz mosty, natomiast z ruchomych to protezy częściowe lub pełne. Zarówno protezy stałe jak i ruchome są wykonane z różnych materiałów, jak na przykład mogą to być protezy porcelanowe, akrylowe czy też cyrkonowe. Bez względu jednak na to, jaką protezę będziemy mieli, na pewno na nowo będziemy mogli się uśmiechać.


Leczenie dentofobii

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu określana jest jako stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia, oderwania od rzeczywistości przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości. Podczas sedacji bardzo duże znaczenie szczególnie u dzieci mają sugestie hipnotyczne. Opowiadając małemu pacjentowi, że podczas zabiegu znajduje się w bajkowym królestwie, kosmosie lub innym wymarzonym przez niego miejscu wykorzystujemy w pełni działanie podtlenku azotu. Opierając się na samym farmakologicznym działaniu podtlenku bez sugestii hipnotycznych jego skuteczność może być niewielka. Skuteczność sedacji wziewnej wynosi około 80% i zależna jest od kilku czynników, takich jak doświadczenie lekarza, podatność pacjenta na tę metodę uspokojenia, wiek i konstytucja psychofizyczna pacjenta. Kwalifikacja pacjentów do sedacji wziewnej opiera się na wskazaniach i przeciwwskazaniach do jej stosowania. Metoda ta posiada wiele wskazań do których należy silny lęk przed leczeniem stomatologicznym, silny lęk przed iniekcjami, nadmierny odruch wymiotny, nadpobudliwość nerwowa, konieczność wykonywania długich i nieprzyjemnych zabiegów. Poza tym sedacja wziewna powinna być metodą z wyboru u pacjentów z astmą, padaczką, chorobami serca, nadciśnieniem krwi czy hemofilią.



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dentofobia