aby dostać się na medycynę. Jest także spora grupa uczniów, którzy bardzo chętnie wybierają właśnie stomatologię jako swój kierunek studiów. Chociaż dla wielu osób praca stomatologa może wydawać się straszna, to jednak w tej profesji kuszą nie tylko wysokie zarobki, ale także i zapotrzebowanie na rynku na tego rodzaju usługi, a więc gwarancja zatrudnienia, która jest niezwykle istotna dla wielu młodych ludzi w dzisiejszych czasach.
Bardzo popularne w społeczeństwie jest przekonanie, że stomatolog to lekarz, który wykonuje bolesne i nieprzyjemne zabiegi. W związku z tym wiele osób naprawdę boi się wizyt u dentysty, co prowadzi do tego, że próbuje ich unikać. Takie postępowanie jest bardzo niekorzystne dla późniejszego stanu jamy ustnej i jej higieny, ponieważ im dłużej odwlekamy wizytę u dentysty, tym trudniej będzie nam się przełamać, a wizyta stomatologiczna będzie bardziej bolesna. Już w dzieciństwie wiele osób wykazuje irracjonalny wręcz strach przed dentystą, na który jednak lekarz – stomatolog, nie może zbyt wiele poradzić.
Chirurgia szczękowa
Chirurgia szczękowo-twarzowa ? dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym schorzeń jamy ustnej, części twarzowej głowy ? aż po dół przedni czaszki włącznie ? oraz szyi. Ze względu na zasięg, coraz częściej specjalność ta określana jest jako chirurgia czaszkowo-szczękowo-twarzowa. Jest podspecjalnością stomatologii oraz chirurgii. Wyłoniła się na przełomie XIX i XX w. z chirurgii ogólnej.
Obejmuje chirurgię stomatologiczną, onkologię, traumatologię i chirurgię plastyczną części twarzowej czaszki. W większości krajów Unii Europejskiej do uzyskania tej specjalności wymaga się dyplomu lekarza i lekarza dentysty. W Polsce jest to jedna z trzech specjalności (obok epidemiologii i zdrowia publicznego), w których kształcić się mogą zarówno lekarze jak i lekarze dentyści. Dla lekarzy posiadających oba dyplomy istnieje odrębny, skrócony program specjalizacji
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_szczękowo-twarzowa
Strach przed pójściem do dentysty
Kto z nas nie drży na myśl o zbliżającej się wizycie u dentysty lub wie, że powinien się umówić na konsultację, ale ciągle odwleka to w czasie? Znacznie łatwiej policzyć osoby, które tak nie mają, dlatego że większość z nas ze strachem myśli o konieczności zobaczenia się ze stomatologiem, a kiedy przychodzi co do czego najchętniej byśmy gdzieś uciekli. Skąd taka obawa przed wizytą u dentysty? Powodów jest kilka, jednak najważniejszy z nich jest taki, że jeśli już decydujemy się na wizytę to z czystej konieczności – bo coś jest nie tak i boli. Zrozumiałe jest zatem, że będzie się to wiązać z nieprzyjemnymi zabiegami, takimi jak na przykład leczenie kanałowe czy wyrwanie zęba. Boimy się także tego, co powie dentysta na temat kondycji naszego uzębienia.